Lajme Sportive: Jan Eydenzon është Fituesi I Kampionatit Rus

Përmbajtje:

Anonim

Lajme sportive: Jan Eydenzon është fituesi i kampionatit rus

Dhe "nën-marinarët" e Omsk kanë mbledhur një koleksion çmimesh

Garat gjithë-ruse në sportet nënujore mbahen nga 25 deri më 29 janar në pishinën 50 metra të Chelyabinsk "Stroitel". Të rinj dhe të rinj 14-17 vjeç, si dhe djem dhe vajza 12-13 vjeç, garojnë në not me pendë, not në pendë klasike dhe zhytje. Si pjesë e ekipit të rajonit Omsk, dy atletë janë bërë tashmë fitues çmimesh të garave në më të rinjtë e këtyre kategorive të moshave.

Maria Badilova arriti të ngjitet në podium 4 herë. Ditën e parë, ajo fitoi 2 medalje argjendi - në distanca prej 100 dhe 800 metrash në fins. Në ditën e dytë, atyre iu shtuan edhe 2 medalje argjendi - Maria ishte e dyta në garën e 50 metrave me fins, si dhe në garën 200 metra me fins. Artyom Kornienko fitoi edhe 2 medalje. Ai fitoi bronz në 200 dhe 400 metra në fins klasike.

Në kryeqytetin e Udmurtia, lufta për çmimet e kampionatit rus në qitjen me armë dhe garat gjithë-ruse në armë me armë dhe kalibër të vogël midis atletëve nën moshën 21 vjeç vazhdon. Më shumë se 400 pjesëmarrës nga 39 rajone të vendit erdhën në Izhevsk.

Më 28 janar, në kuadër të kampionatit rus, u luajtën medalje në pushkatimin e pushkës ajrore në një objektiv në lëvizje në një distancë prej 10 metrash. Mjeshtri i Sporteve të Rusisë Yan Eydenzon, që përfaqëson rajonin e Omsk, u bë më i miri në këtë disiplinë. Arseny Shishigin, i cili fitoi "bronzin", gjithashtu vizitoi podiumin. Vendin e dytë e zuri Nikita Oreshkov nga Territori i Krasnoyarsk.

Kështu, sot ekipi i rajonit të Omsk ka tashmë 3 "piedestale". Kujtojmë që më 27 janar Kirill Altukhov fitoi medaljen e bronztë në stërvitjen "pushkë ajrore, duke qëlluar në një objektiv në lëvizje në një distancë prej 10 metrash".