Rondon Ndihmoi CSKA Të Arrijë çerekfinalet E Kupës Ruse Për Herë Të Dytë Në Pesë Vitet E Fundit

Përmbajtje:

Anonim

Moska CSKA mundi SKA-Khabarovsk në 1/8 finale të Kupës BetCity të Rusisë-2020/21 - 2: 0. Golat në ndeshje u shënuan nga mesfushorët e ushtrisë Ilzat Akhmetov dhe Nikola Vlašić … Në prag, kanë kaluar saktësisht 20 vjet nga momenti kur u bë presidenti i CSKA Evgeny Giner.

Ndeshja në VEB Arena nuk mund të zhvillohej për shkak të kushteve të motit, por termometri nuk ra nën minus 6 një orë para fillimit të takimit, kështu që i deleguari i ndeshjes nuk gjeti ndonjë arsye për ta shtyrë ndeshjen. "CSKA na lejon të luajmë, duhet të veprojmë më paturpësisht," tha mbrojtësi i SKA gjatë pushimit Kirill Suslov.

Në atë kohë, ekipi i Khabarovsk po humbte 0: 1 pas goditjes së saktë të Akhmetov. Ky është goli i pestë i vendasit në Bishkek për CSKA. Tre prej tyre u shënuan në Kupën e Rusisë.

Sulmuesi i SKA u përjashtua në fillim të pjesës së dytë Vladislav Bragin … Së pari, arbitri i tregoi lojtarit një karton të verdhë për një goditje direkte. Mario Fernandezmegjithatë pasi nxiti VAR dhe pashë sërish ndryshoi mendjen time. Mbrojtësi i ekipit kombëtar rus arriti të vazhdojë takimin.

Duke gjetur veten në pakicë, banorët e Khabarovsk mund të humbin edhe disa herë. Shumica e momenteve filluan të lindin pasi sulmuesi hyri në fushë Salomon Rondon … Ishte ndeshja e parë e ish-lojtarit të Rubin dhe Zenit për ekipin e ushtrisë. Venezueliani do të luajë për klubin e Moskës në huazim deri në fund të sezonit 2020/21.

Pika në ndeshje u vendos nga Vlašić, i cili shënoi golin e tij të 30-të për ekipin e ushtrisë.

CSKA arriti në çerekfinalet e Kupës Ruse vetëm për herë të dytë në pesë vitet e fundit. Në shortin e turneut 2019/20, ekipi i ushtrisë kaloi Ufa (1: 0), por humbi në finalen e Spartak Moscow (2: 3). Para kësaj, blu të kuq u zhvendosën pa dyshim në finalet e 1/16: Tyumen (1: 1, 0: 3 në penallti), Avangard (0: 1), Enisey (1: 2). Që nga sezoni 2020/21, Kupa e Rusisë zhvillohet sipas një skeme të re, kështu që CSKA, si pjesëmarrëse në garat evropiane, filloi turneun menjëherë nga finalet e 1/8.

Rivali i ekipit të ushtrisë në çerekfinale do të përcaktohet me short.